Loading...

Heel (aka. Good Boy) (2025)

by Adrian Solomon, aprilie 9, 2026

Recomandare – decent!

Gen: Comedie neagră, Thriller psihologic
Regie: Jan Komasa
Distribuție: Stephen Graham, Andrea Riseborough, Anson Boon, Kit Rakusen
Durată: 1 h. 50 min.
Rating IMDB: 6.8

Despre: Tommy, un huligan de duzină și un bully incorigibil, este răpit de către o persoană necunoscută și supus unui program forțat de reabilitare, în ciuda eforturilor sale de a scăpa.

Rant: Acest film este primul făcut în limba engleză pentru regizorul polonez Jan Komasa, după un scenariu scris în poloneză și plasat în Varșovia, dar adaptat în engleză și plasat în Yorkshire pentru a avea un appeal mai mare la publicul internațional. Alegerea actorilor este și ea fantastică, toți cei implicați fiind perfecți pentru ciudățenia la care asistăm. Este un film cu clare rădăcini în A Clockwork Orange, cu huligani supuși unor reabilitări pentru a putea fi reintroduși în societate. Tommy este tratat mai adesea ca un câine, de unde și cele două titluri ale filmului – Good Boy universal cunoscut ca un apelativ pentru un câine prietenos, și Heel – care înseamnă La picior! Un film plin de substraturi, numai bun pentru a fi descoperit de către voi.

No Comments


Leave a Reply

Your email address will not be published Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arhive