Loading...
Premiile Oscar 2018 - rezultate

Premiile Oscar 2018 – rezultate

by Adrian Solomon, martie 5, 2018

O scurtă mențiune înainte să ne avântăm în ceremonia de seara trecută, pe data de 3 Martie, s-a desfășurat a 38-a ediție e premiilor Golden Raspberies – sau Razzies așa cum ne place să le alintăm. Acestea sunt premiile pentru cele mai proaste lucruri din cinematografie în anul respectiv (2017 în cazul de față). The Emoji Movie a fost marele câștigător cu 4 premii (cu toate că de fapt toți cei prezenți aici sunt marii losers ai anului). Iată lista completă:

Cel mai prost actorTom Cruise (The Mummy)
Cea mai proastă actrițăTyler Perry (Boo 2! A Madea Halloween)
Cel mai prost actor în rol secundarMel Gibson (Daddy’s Home 2)
Cea mai proastă actriță în rol secundarKim Basinger (Fifty Shades Darker)
Cel mai prost filmThe Emoji Movie
Cel mai prost regizor Tony Leondis (The Emoji Movie)
Cel mai prost Prequel/Remake/Sequel/Rip-off Fifty Shades Darker
Cel mai prost scenariuThe Emoji Movie
Categoria de film așa de prost încât ți-a plăcutBaywatch

Bun, acum să revenim la oile noastre și anume grandioasa festivitate de premiere a superlativelor în materie de film, ediția cu numărul 90 a prestigioaselor premii Oscar. Nu pot să zic că au fost mari surprize anul acesta, The Shape of Water fiind marele câștigător – reușind să ia 4 premii, iar restul premiilor individuale mergând spre destinațiile firești. Cele patru premii luate de The Shape of Water ne zice destul de multe despre ce competiție strânsă am avut anul acesta.


CEL MAI BUN FILM

Câștigător – The Shape of Water
Call Me by Your Name
Darkest Hour

Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
The Shape of Water – fantezia lui Guilhermo del Toro, despre el aș zice că este un câștigător oarecum surpriză, cu toate că mă așteptam să fie acesta, în ciuda predicției mele cu Three Billboards.

CEL MAI BUN REGIZOR

Câștigător
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Greta Gerwig – Lady Bird
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Din nou un pic previzibil acest premiu, în special având în vedere că și filmul său a luat distincția de cel mai bun. Foarte rar s-a întâmplat ca cel mai film să nu fi luat premiu și pentru cel mai bun regizor.

CEL MAI BUN ACTOR ÎN ROL PRINCIPAL

Câștigător
Gary Oldman – Darkest Hour
Denzel Washington – Roman J. Israel, Esq

Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman nu avea voie să piardă acest premiu, în ciuda zvonurilor ce îl incriminau și pe acesta pe lista celor cu probleme comportamentale semnalizați după scandalul Weinstein. Portretizarea magistrală a lui Winston Churchill a adus Darkest Hour pe lista nominalizărilor pentru că în rest, filmul ar fi trecut cam neobservat.

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎN ROL PRINCIPAL

Câștigătoare
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post
Sally Hawkins – The Shape of Water
Altă categorie dominată clar de un actor, o actriță în cazul de față. Frances McDormand face un rol incredibil și extraordinar de puternic, în ceea ce rămâne după mine – adevăratul film al anului, Three Billboards.

CEL MAI BUN ACTOR ÎN ROL SECUNDAR

Câștigător
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins – The Shape of Water
Christopher Plummer – All the Money in the World
Din nou fără surprize la această categorie, Sam Rockwell obținând un premiu bine meritat pentru o prestație fără cusur din același Three Billboards.

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎN ROL SECUNDAR

 
Căștigătoare
Allison Janney – I, Tonya
Lesley Manville – Phantom Thread
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – The Shape of Water
Mary J. Blige – Mudbound
Din păcate am ratat predicția la această categorie, mizând pe rolul matern a lui Laurie Metcalf din Lady Bird. Totuși, un rol mult mai puternic, de impact și per total un premiu bine meritat îl obține Allison Janney.

SCENARIU ADAPTAT

 

Câștigător
Scenariu scris de James Ivory –
Call Me by Your Name

Scenariu scris de Scott Neustadter & Michael H. Weber –The Disaster Artist
Scenariu scris de Scott Frank & James Mangold și Michael Green; Povestea de James Mangold – Logan
Scenariu scris de Aaron Sorkin – Molly’s Game
Scenariu scris de Virgil Williams și Dee Rees – Mudbound


SCENARIU ORIGINAL

 

Câștigător
Scris de Jordan Peele – Get Out

Scris de Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani – The Big Sick
Scris de Greta Gerwig – Lady Bird
Scris de Guillermo del Toro & Vanessa Taylor; Poveste de Guillermo del Toro – The Shape of Water
Scris de Martin McDonagh –
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


CEL MAI BUN FILM DE ANIMAȚIE

 

Căștigător
Lee Unkrich și Darla K. Anderson – Coco

Tom McGrath și Ramsey Naito – The Boss Baby
Nora Twomey și Anthony Leo – The Breadwinner
Carlos Saldanha – Ferdinand
Dorota Kobiela, Hugh Welchman și Ivan Mactaggart – Loving Vincent


CEA MAI BUNĂ CINEMATOGRAFIE

 

Câștigător
Roger A. Deakins –
Blade Runner 2049

Bruno Delbonnel – Darkest Hour
Hoyte van Hoytema – Dunkirk
Rachel Morrison – Mudbound
Dan Laustsen – The Shape of Water


COSTUME DESIGN

 

Căștigător
Mark Bridges – Phantom Thread

Jacqueline Durran – Beauty and the Beast
Jacqueline Durran – Darkest Hour
Luis Sequeira – The Shape of Water
Consolata Boyle – Victoria & Abdul


DOCUMENTARY (FEATURE)

 

Căștigător
Bryan Fogel and Dan Cogan – Icarus

Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman – Abacus: Small Enough to Jail
Agnès Varda, JR and Rosalie Varda – Faces Places (Visages, villages)
Feras Fayyad, Kareem Abeed and Søren Steen Jespersen – Last Men in Aleppo
Yance Ford and Joslyn Barnes – Strong Island


FILM EDITING

Câștigător
Lee Smith – Dunkirk

Paul Machliss and Jonathan Amos – Baby Driver
Tatiana S. Riegel – I, Tonya
Sidney Wolinsky – The Shape of Water
Jon Gregory – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


FOREIGN LANGUAGE FILM

Căștigător
A Fantastic Woman (Una mujer fantástica) – Chile

The Insult (L’insulte) – Lebanon
Loveless (Nelyubov) – Russia
On Body and Soul (A Teströl és Lélekröl) – Hungary
The Square – Sweden


MAKEUP AND HAIRSTYLING


Căștigător
Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick – Darkest Hour

Daniel Phillips and Lou Sheppard – Victoria & Abdul
Arjen Tuiten – Wonder


MUSIC (ORIGINAL SCORE)

Câștigător
Alexandre Desplat – The Shape of Water

Hans Zimmer – Dunkirk
Jonny Greenwood – Phantom Thread
John Williams – Star Wars: The Last Jedi
Carter Burwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


MUSIC (ORIGINAL SONG)

Câștigător
“Remember Me”, Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez – Coco

“Mighty River”, Music and Lyric by Mary J. Blige, Raphael Saadiq and Taura Stinson – Mudbound
“Mystery of Love”, Music and Lyric by Sufjan Stevens – Call Me by Your Name
“Stand Up For Something”, Music by Diane Warren; Lyric by Lonnie R. Lynn and Diane Warren – Marshall
“This Is Me”, Music and Lyric by Benj Pasek and Justin Paul – The Greatest Showman


PRODUCTION DESIGN

Câștigător
Production Design: Paul Denham Austerberry; Set Decoration: Shane Vieau and Jeff Melvin – The Shape of Water

Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer – Beauty and the Beast
Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Alessandra Querzola – Blade Runner 2049
Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer – Darkest Hour
Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis –
Dunkirk 


SOUND EDITING

Câștigător
Julian Slater –
Baby Driver

Mark Mangini and Theo Green – Blade Runner 2049
Richard King and Alex Gibson – Dunkirk
Nathan Robitaille and Nelson Ferreira – The Shape of Water
Matthew Wood and Ren Klyce – Star Wars: The Last Jedi


SOUND MIXING

Câștigător
Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A. Rizzo – Dunkirk

Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H. Ellis – Baby Driver
Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth – Blade Runner 2049
Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier – The Shape of Water
David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson – Star Wars: The Last Jedi


VISUAL EFFECTS

Câștigător
John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover – Blade Runner 2049

Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner and Dan Sudick – Guardians of the Galaxy Vol. 2
Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and Mike Meinardus – Kong: Skull Island
Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould – Star Wars: The Last Jedi
Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon and Joel Whist – War for the Planet of the Apes


DOCUMENTARY (SHORT SUBJECT)

  • HEAVEN IS A TRAFFIC JAM ON THE 405, Frank Stiefel
  • EDITH+EDDIE, Laura Checkoway and Thomas Lee Wright
  • HEROIN(E), Elaine McMillion Sheldon and Kerrin Sheldon
  • KNIFE SKILLS, Thomas Lennon
  • TRAFFIC STOP, Kate Davis and David Heilbroner

SHORT FILM (ANIMATED)

  • DEAR BASKETBALL, Glen Keane and Kobe Bryant
  • GARDEN PARTY, Victor Caire and Gabriel Grapperon
  • LOU, Dave Mullins and Dana Murray
  • NEGATIVE SPACE, Max Porter and Ru Kuwahata
  • REVOLTING RHYMES, Jakob Schuh and Jan Lachauer

SHORT FILM (LIVE ACTION)

  • THE SILENT CHILD, Chris Overton and Rachel Shenton
  • DEKALB ELEMENTARY, Reed Van Dyk
  • THE ELEVEN O’CLOCK, Derin Seale and Josh Lawson
  • MY NEPHEW EMMETT, Kevin Wilson, Jr.
  • WATU WOTE/ALL OF US, Katja Benrath and Tobias Rosen

Please follow and like us:
error

No Comments


Leave a Reply

Your email address will not be published Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Facebook
Facebook
Twitter
RSS
Follow by Email