Loading...

Premiile Oscar 2020 – rezultate

by Adrian Solomon, februarie 10, 2020

Noaptea trecută, Hollywoodul a îmbrăcat straie de sărbătoare și s-a strâns cu mic sau mare la celebrul Dolby Theatre din Los Angeles, California. Spre deosebire de alți ani, filmele de anul acesta au fost plăcute, vizionabile, chiar faine cum am zice prin această parte a țării. Dacă ar fi să mă refer doar la filmele nominalizate pentru Best Picture, am avut de ales dintre thrillere sociale – Parasite, comentarii sociale – Joker, călătorii în trecutul imaginar al Hollywoodului – Once Upon a Time in Hollywood, călătorii în spatele liniilor inamice – 1917, povești despre femei curajoase – Little Women, povești de dragoste ajunse la sfârșit – Marriage Story, filme care incriminează războiul – Jojo Rabbit, drame exhaustive gangsterești – The Irishman, și povești palpitante de rivalități sportive – Ford vs Ferrari. A existat o mică și îndelung deplânsă diversitate în ce privește nominalizații la diverse categorii, prilej pentru ca mai toți invitații să o menționeze – la fel cum se întâmplă de câteva ediții încoace. Însă, marea supriză a serii vine tocmai din partea unui film, adorat de critici, iubit la toate festivalurile, premiat la toate galele, dar considerat de mulți a fi un outsider la aceste premii, deoarece foarte rar se întâmplă ca Academia să acorde premiile cele mai importante unor indivizi străini de Hollywood. Desigur că mă refer aici la pelicula sud-coreeană, mare câștigătoare a acestei ediții de premii Oscar, care a dus acasă patru premii, urmat fiind de 1917 cu trei, Once Upon a Time in Hollywood, Joker și Ford vs Ferrari plecând doar cu 2 statuete. Și cu toate că nu mi-au ieșit predicțiile la fel de bine ca anul trecut, sunt nespus de bucuros pentru că s-a spart buboiul filmelor îndoielnice care primeau premii în compensație sau din motive de diversitate, și Academia s-a axat exclusiv pe calitate filmului, niciunul nefiind, din acest punct de vedere, mai bun ca Parasite, anul acesta.

Din păcate nu am reușit să urmăresc emisiunea live, așa că mă văd nevoit să fac acest articol fără obișnuitul play-by-play pe care îl făceam în anii precedenți.

Prima categorie chemată pe scenă a fost:

Best Supporting Actor
  • Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood as Fred Rogers
  • Anthony Hopkins – The Two Popes as Pope Benedict
  • Al Pacino – The Irishman as Jimmy Hoffa
  • Joe Pesci – The Irishman as Russell Bufalino
  • Brad Pitt – Once Upon a Time in Hollywood as Cliff Booth

Best Supporting Actor

Best Animated Feature Film
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World – Dean DeBlois, Bonnie Arnold and Brad Lewis
  • I Lost My Body – Jérémy Clapin and Marc du Pontavice
  • Klaus – Sergio Pablos, Jinko Gotoh and Marisa Román
  • Missing Link – Chris Butler, Arianne Sutner and Travis Knight
  • Toy Story 4 – Josh Cooley, Jonas Rivera and Mark Nielsen

Best Animated Short Film
  • Dcera (Daughter) – Daria Kashcheeva
  • Hair Love – Matthew A. Cherry and Karen Rupert Toliver
  • Kitbull – Rosana Sullivan and Kathryn Hendrickson
  • Memorable – Bruno Collet and Jean-François Le Corre
  • Sister – Siqi Song

Best Animated Short Film

Best Original Screenplay
  • Knives Out – Rian Johnson
  • Marriage Story – Noah Baumbach
  • 1917 – Sam Mendes and Krysty Wilson-Cairns
  • Once Upon a Time in Hollywood – Quentin Tarantino
  • Parasite – Bong Joon-ho and Han Jin-won, story by Bong Joon-ho

Best Original Screenplay

Best Adapted Screenplay
  • The Irishman – Steven Zaillian based on the book I Heard You Paint Houses by Charles Brandt
  • Jojo Rabbit – Taika Waititi based on the novel Caging Skies by Christine Leunens
  • Joker – Todd Phillips and Scott Silver based on the characters created by Bill Finger, Bob Kane, and Jerry Robinson
  • Little Women – Greta Gerwig based on the novel by Louisa May Alcott
  • The Two Popes – Anthony McCarten based on the play The Pope by Anthony McCarten

Best Adapted Screenplay

Best Live Action Short Film
  • Brotherhood – Meryam Joobeur and Maria Gracia Turgeon
  • Nefta Football Club – Yves Piat and Damien Megherbi
  • The Neighbor’s Window – Marshall Curry
  • Saria – Bryan Buckley and Matt Lefebvre
  • A Sister – Delphine Girard

Best Live Action Short Film

Best Production Design
  • The Irishman – Production Design: Bob Shaw; Set Decoration: Regina Graves
  • Jojo Rabbit – Production Design: Ra Vincent; Set Decoration: Nora Sopková
  • 1917 – Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Lee Sandales
  • Once Upon a Time in Hollywood – Production Design: Barbara Ling; Set Decoration: Nancy Haigh
  • Parasite – Production Design: Lee Ha-joon; Set Decoration: Cho Won-woo

Best Production Design

Best Costume Design
  • The Irishman – Sandy Powell and Christopher Peterson
  • Jojo Rabbit – Mayes C. Rubeo
  • Joker – Mark Bridges
  • Little Women – Jacqueline Durran
  • Once Upon a Time in Hollywood – Arianne Phillips

Best Costume Design

Best Documentary Feature
  • American Factory – Steven Bognar, Julia Reichert and Jeff Reichert
  • The Cave – Feras Fayyad, Kirstine Barfod and Sigrid Dyekjær
  • The Edge of Democracy – Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris and Tiago Pavan
  • For Sama – Waad Al-Kateab and Edward Watts
  • Honeyland – Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska and Atanas Georgiev

Best Documentary Feature

Best Documentary Short Subject
  • In the Absence – Yi Seung-Jun and Gary Byung-Seok Kam
  • Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl) – Carol Dysinger and Elena Andreicheva
  • Life Overtakes Me – John Haptas and Kristine Samuelson
  • St. Louis Superman – Smriti Mundhra and Sami Khan
  • Walk Run Cha-Cha – Laura Nix and Colette Sandstedt

Best Documentary Short Subject

Best Supporting Actress
  • Kathy Bates – Richard Jewell – as Barbara “Bobi” Jewell
  • Laura Dern – Marriage Story as Nora Fanshaw
  • Scarlett Johansson – Jojo Rabbit as Rosie Betzler
  • Florence Pugh – Little Women as Amy March
  • Margot Robbie – Bombshell as Kayla Pospisil

Best Supporting Actress

Best Sound Editing
  • Ford v Ferrari – Donald Sylvester
  • Joker – Alan Robert Murray
  • 1917 – Oliver Tarney and Rachael Tate
  • Once Upon a Time in Hollywood – Wylie Stateman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker – Matthew Wood and David Acord

Best Sound Editing Ford v Ferrari – Donald Sylvester Joker – Alan Robert Murray 1917 – Oliver Tarney and Rachael Tate Once Upon a Time in Hollywood – Wylie Stateman Star Wars: The Rise of Skywalker – Matthew Wood and David Acord

Best Sound Mixing
  • Ad Astra – Gary Rydstrom, Tom Johnson and Mark Ulano
  • Ford v Ferrari – Paul Massey, David Giammarco and Steven A. Morrow
  • Joker – Tom Ozanich, Dean Zupancic and Tod Maitland
  • 1917 – Mark Taylor and Stuart Wilson
  • Once Upon a Time in Hollywood – Michael Minkler, Christian P. Minkler and Mark Ulano

Best Sound Mixing

Best Cinematography
  • The Irishman – Rodrigo Prieto
  • Joker – Lawrence Sher
  • The Lighthouse – Jarin Blaschke
  • 1917 – Roger Deakins
  • Once Upon a Time in Hollywood – Robert Richardson

Best Cinematography

Best Film Editing
  • Ford v Ferrari – Andrew Buckland and Michael McCusker
  • The Irishman – Thelma Schoonmaker
  • Jojo Rabbit – Tom Eagles
  • Joker – Jeff Groth
  • Parasite – Yang Jin-mo

Best Film Editing

Best Visual Effects
  • Avengers: Endgame – Dan DeLeeuw, Matt Aitken, Russell Earl and Dan Sudick
  • The Irishman – Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Stephane Grabli, and Nelson Sepulveda
  • The Lion King – Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones and Elliot Newman
  • 1917 – Guillaume Rocheron, Greg Butler, and Dominic Tuohy
  • Star Wars: The Rise of Skywalker – Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach and Dominic Tuohy

Best Visual Effects

Best Makeup and Hairstyling
  • Bombshell – Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivian Baker
  • Joker – Nicki Ledermann and Kay Georgiou
  • Judy – Jeremy Woodhead
  • Maleficent: Mistress of Evil – Paul Gooch, Arjen Tuiten and David White
  • 1917 – Naomi Donne, Tristan Versluis and Rebecca Cole

Best Makeup and Hairstyling

Best International Feature Film
  • Corpus Christi (Poland) in Polish – Directed by Jan Komasa
  • Honeyland (North Macedonia) in Turkish – Directed by Tamara Kotevska and Ljubomir Stefanov
  • Les Misérables (France) in French – Directed by Ladj Ly
  • Pain and Glory (Spain) in Spanish – Directed by Pedro Almodóvar
  • Parasite (South Korea) in Korean – Directed by Bong Joon-ho

Best International Feature Film

Best Original Score
  • Joker – Hildur Guðnadóttir
  • Little Women – Alexandre Desplat
  • Marriage Story – Randy Newman
  • 1917 – Thomas Newman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker – John Williams

Best Original Score

Best Original Song
  • “I Can’t Let You Throw Yourself Away” from Toy Story 4 – Music and Lyrics by Randy Newman
  • “(I’m Gonna) Love Me Again” from Rocketman – Music by Elton John; Lyrics by Bernie Taupin
  • “I’m Standing with You” from Breakthrough – Music and Lyrics by Diane Warren
  • “Into the Unknown” from Frozen II – Music and Lyrics by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
  • “Stand Up” from Harriet – Music and Lyrics by Joshuah Brian Campbell and Cynthia Erivo

Best Original Song

Best Director
  • Martin Scorsese – The Irishman
  • Todd Phillips – Joker
  • Sam Mendes – 1917
  • Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood
  • Bong Joon-ho – Parasite

Best Director

Best Actor
  • Antonio Banderas – Pain and Glory as Salvador Mallo
  • Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time in Hollywood as Rick Dalton
  • Adam Driver – Marriage Story as Charlie Barber
  • Joaquin Phoenix – Joker as Arthur Fleck / Joker
  • Jonathan Pryce – The Two Popes as Cardinal Jorge Mario Bergoglio

Best Actor

Best Actress
  • Cynthia Erivo – Harriet as Harriet Tubman
  • Scarlett Johansson – Marriage Story as Nicole Barber
  • Saoirse Ronan – Little Women as Josephine “Jo” March
  • Charlize Theron – Bombshell as Megyn Kelly
  • Renée Zellweger – Judy as Judy Garland

Best Actress

Best Picture

  • Ford v Ferrari – Peter Chernin, Jenno Topping and James Mangold
  • The Irishman – Martin Scorsese, Robert De Niro, Jane Rosenthal and Emma Tillinger Koskoff
  • Jojo Rabbit – Carthew Neal and Taika Waititi
  • Joker – Todd Phillips, Bradley Cooper and Emma Tillinger Koskoff
  • Little Women – Amy Pascal
  • Marriage Story – Noah Baumbach and David Heyman
  • 1917 – Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren and Callum McDougal
  • Once Upon a Time in Hollywood – David Heyman, Shannon McIntosh and Quentin Tarantino
  • Parasite – Kwak Sin Ae and Bong Joon-ho

Best Picture

Nu închei înainte de a vă spune că am fost extrem de emoționat de faptul că Parasite a măturat categoriile importante, indiferent că acest lucru mi-a ruinat predicțiile (16 corecte din 24 de categorii). Chiar menționam în articolul cu predicțiile că dacă am trăi într-o lume corectă, Parasite ar luat tot anul acesta, lucru care iată, s-a și întâmplat, spre eterna mea surprindere. Cu toate astea, mă bucur să văd că pariul meu pe susținerea cinematografiei coreene, a fost unul câștigător. Ceea ce sper din tot sufletul să NU se întâmple, este ca americanii să nu se apuce de făcut remake-uri de doi lei la niște filme excepționale.

Vă las cu citatul serii, oferit de un exuberant Bong Joon-ho:

Please follow and like us:

No Comments


Leave a Reply

Your email address will not be published Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

RSS
Follow by Email