Loading...

Premiile Oscar 2021 – nominalizări și predicții

by Adrian Solomon, aprilie 24, 2021

Aș zice că Oscarurile 2021 sunt cele mai interesante de până acum dar v-aș minți pe față. Goana după diversitate, pupatul în dos a unei minorități vocale doar de dragul de a fi politically correct, a redus această gală care până nu demult celebra cele mai bune FILME, la o carte de bingo pe care musai ca de voie bună trebuie să se regăsească câte ceva din fiecare, fie că o fi bun sau nu.

Dar cam greu să ai mari așteptări de la un 2020 dezastruos în ceea ce a privit industria filmelor, cu cinematografele constant închise grație pandemiei globale, cu restricții mari în ceea ce privește filmarea unui film (cam greu să filmezi din carantină). Selecția de filme din acest an parcă vine doar să întărească cele de mai sus, fiind o selecție a celor mai triste filme posibile, dar yay diversitate … bănuiesc. Avem primul actor musulman, avem prima regizoare asiatică și alți câțiva primi deci se fac pași în direcțiile dorite. Mai presus de toate însă, avem primul film românesc nominalizat, și anume documentarul Colectiv, căruia îi urez de pe acum tot succesul posibil. Nu am apucat să vizionez chiar toate filmele propuse anul acesta, poate și pentru că mi se par prea plictisitoare și după toată depresia adusă de 2020, fix de așa ceva nu mai aveam nevoie. Dar suntem aici, am zis ce am avut pe suflet, ia să vedem dacă putem identifica câțiva din potențialii câștigători.

Cel mai bun film

The FatherDavid Parfitt, Jean-Louis Livi and Philippe Carcassonne, Producers
Judas and the Black MessiahShaka King, Charles D. King and Ryan Coogler, Producers
MankCeán Chaffin, Eric Roth and Douglas Urbanski, Producers
MinariChristina Oh, Producer
NomadlandFrances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey and Chloé Zhao, Producers
Promising Young WomanBen Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell and Josey McNamara, Producers
Sound of Metal – Bert Hamelinck and Sacha Ben Harroche, Producers
The Trial of the Chicago 7Marc Platt and Stuart Besser, Producers

De departe cea mai mare vâlvă anul acesta a fost produsă de semi-documentarul lui Zhao, Nomadland, care efectiv a măturat pe jos cu competitia, adunând o suită impresionantă de trofee de la mai toate galele importante. Ar fi o reală surpriză să câștige oricare altul din lista de 8 propuneri rămase.

Regie

Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
David Fincher – Mank
Thomas VinterbergAnother Round
Chloé ZhaoNomadland

Probabil printre cele mai clare categorii de prezisanul acesta, marea favorită la trofeu anul acesta fiind Chloé Zhao, Nomadland-ul acesteia cucerind criticii de pretutindeni.

Actor în rol principal

Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Gary Oldman – Mank
Steven Yeun – Minari

După toate probabilitățile, Chadwick Boseman va fi al treilea actor care va câștiga prestigiosul trofeu post-mortem. A câștigat deja mai multe premii la ceremoniile pre-Oscar din acest an, având șansele cele mai mari să își adjudece și acest trofeu, ce ar încununa cariera unui actor dus mult prea repede dintre noi, care sunt convins că ar fi avut încă multe de oferit. Personal însă mi-aș dori ca Anthony Hopkins să câștige, probabil și acesta la ultimul său mare rol, pentru prestația fabuloasă din The Father, unde a interpretat un rol scris special pentru el, și anume acela al unui cetățean senior care se luptă cu demența.

Actor în rol secundar

Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami…
Paul Raci – Sound of Metal
Lakeith Stanfield – Judas and the Black Messiah

După ce a ratat trofeul pentru rolul din Get Out! de acum câțiva ani, Daniel Kaluuya nu are voie să rateze premiul anul acesta. A fost incontestabil starul lui Judas and the Black Messiah, oferind o performanță actoricească electrizantă.

Actriță în rol principal

Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Andra Day – The United States vs. Billie Holiday
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Îmi este greu să aleg ceva anume la această categorie, toate făcând roluri bune cu toate că sper doar să nu câștige Viola Davis pentru că cele câteva minute pentru care le-a petrecut pe ecran nu pot fi considerate material de rol principal. Favorita mea personală ar fi Carey Mulligan care a făcut un rol memorabil în Promising Young Woman, un rol care i-a testat cu adevărat capacitățile actoricești.

Actriță în rol secundar

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan
Glenn Close – Hillbilly Elegy
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-Jung Youn – Minari

Mi-a plăcut mult de Colman și Seyfried în filmele lor, Olivia reușind să vândă foarte bine reacția unei femei ajunsă la capătul puterilor în fața bolii de care suferea tatăl ei, iar Seyfried a fost un partener bun de discuție pentru Gary Oldman în Mank. Însă favorita principală va reprezenta o altă premieră dacă va și câștiga, Yuh-Jung Youn – bunica zăpăcită din Minari, fiind prima actriță asiatică care ar câștiga această categorie.

Cel mai bun film internațional

Another Round – Denmark
Better Days – Hong Kong
Collective – Romania
The Man Who Sold His Skin – Tunisia
Quo Vadis, Aida? – Bosnia and Herzegovina

Cel mai bun lung-metraj animat

OnwardDan Scanlon and Kori Rae
Over the MoonGlen Keane, Gennie Rim and Peilin Chou
A Shaun the Sheep Movie: FarmageddonRichard Phelan, Will Becher and Paul Kewley
SoulPete Docter and Dana Murray
WolfwalkersTomm Moore, Ross Stewart, Paul Young and Stéphan Roelants

Wolfwalkers cu stilul său aparte ar fi o surpriză plăcută dar favoritul cert de anul acesta trebuie să fie Soul, fabuloasa producție a celor de la Pixar.

Cinematografie

Sean Bobbitt Judas and the Black Messiah
Erik Messerschmidt – Mank
Dariusz Wolski – News of the World
Joshua James Richards – Nomadland
Phedon Papamichael – The Trial of the Chicago 7

Design Costume

Alexandra Byrne – Emma
Ann Roth – Ma Rainey’s Black Bottom
Trish Summerville – Mank
Bina Daigeler – Mulan
Massimo Cantini Parrini – Pinocchio

Design producție

The Father – Production Design: Peter Francis; Set Decoration: Cathy Featherstone
Ma Rainey’s Black Bottom – Production Design: Mark Ricker; Set Decoration: Karen O’Hara and Diana Stoughton
Mank – Production Design: Donald Graham Burt; Set Decoration: Jan Pascale
News of the World – Production Design: David Crank; Set Decoration: Elizabeth Keenan
Tenet – Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Kathy Lucas

Documentar (lung-metraj)

Collective – Alexander Nanau and Bianca Oana
Crip Camp – Nicole Newnham, Jim LeBrecht and Sara Bolder
The Mole Agent – Maite Alberdi and Marcela Santibáñez
My Octopus Teacher – Pippa Ehrlich, James Reed and Craig Foster
Time – Garrett Bradley, Lauren Domino and Kellen Quinn

Clar că dorința cea mare e să ia Colectivul nostru un premiu, iar la cel mai bun film străin cred că Vinterberg și-a asigurat deja premiul odată cu includerea lui pe lista celor mai buni regizori așa că m-aș mulțumi și cu cel mai bun documentar.

Documentar (scurt-metraj)

Colette – Anthony Giacchino and Alice Doyard
A Concerto Is a Conversation – Ben Proudfoot and Kris Bowers
Do Not Split – Anders Hammer and Charlotte Cook
Hunger Ward – Skye Fitzgerald and Michael Scheuerman
A Love Song for Latasha – Sophia Nahli Allison and Janice Duncan

Makeup și Hairstyling

Emma – Marese Langan, Laura Allen and Claudia Stolze
Hillbilly Elegy – Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle and Patricia Dehaney
Ma Rainey’s Black Bottom – Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal and Jamika Wilson
Mank – Gigi Williams, Kimberley Spiteri and Colleen LaBaff
Pinocchio – Mark Coulier, Dalia Colli and Francesco Pegoretti

Montaj

The Father – Yorgos Lamprinos
Nomadland – Chloé Zhao
Promising Young Woman – Frédéric Thoraval
Sound of Metal – Mikkel E. G. Nielsen
The Trial of the Chicago 7 – Alan Baumgarten

Muzică (Coloană sonoră)

Da 5 Bloods – Terence Blanchard
Mank – Trent Reznor and Atticus Ross
Minari – Emile Mosseri
News of the World – James Newton Howard
Soul – Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste

Muzică (Cântec original)

Fight For You – from Judas and the Black Messiah; Music by H.E.R. and Dernst Emile II; Lyric by H.E.R. and Tiara Thomas
Hear My Voice – from The Trial of the Chicago 7; Music by Daniel Pemberton; Lyric by Daniel Pemberton and Celeste Waite
Husavik – from Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga; Music and Lyric by Savan Kotecha, Fat Max Gsus and Rickard Göransson
Io Sì (Seen) – from The Life Ahead (La Vita Davanti a Se); Music by Diane Warren; Lyric by Diane Warren and Laura Pausini
Speak Now – from One Night in Miami…; Music and Lyric by Leslie Odom, Jr. and Sam Ashworth

Scurt metraj

Feeling Through – Doug Roland and Susan Ruzenski
The Letter Room – Elvira Lind and Sofia Sondervan
The Present – Farah Nabulsi and Ossama Bawardi
Two Distant Strangers – Travon Free and Martin Desmond Roe
White Eye – Tomer Shushan and Shira Hochman

Scurt-metraj animat

Burrow – Madeline Sharafian and Michael Capbarat
Genius Loci – Adrien Mérigeau and Amaury Ovise
If Anything Happens I Love You – Will McCormack and Michael Govier
Opera – Erick Oh
Yes-People – Gísli Darri Halldórsson and Arnar Gunnarsson

Sunet

Greyhound – Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders and David Wyman
Mank – Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance and Drew Kunin
News of the World – Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller and John Pritchett
Soul – Ren Klyce, Coya Elliott and David Parker
Sound of Metal – Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michellee Couttolenc, Carlos Cortés and Phillip Bladh

Efecte speciale

Love and Monsters – Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt and Brian Cox
The Midnight Sky – Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon and David Watkins
Mulan – Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury and Steve Ingram
The One and Only Ivan – Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones and Santiago Colomo Martinez
Tenet – Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher

Scenariu (Adaptat)

Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan – Screenplay by Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Peter Baynham & Erica Rivinoja & Dan Mazer & Jena Friedman & Lee Kern; Story by Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Nina Pedrad
The Father – Screenplay by Christopher Hampton and Florian Zeller
Nomadland – Written for the screen by Chloé Zhao
One Night in Miami… – Screenplay by Kemp Powers
The White Tiger – Written for the screen by Ramin Bahrani

Scenariu (Original)

Judas and the Black Messiah – Screenplay by Will Berson & Shaka King; Story by Will Berson & Shaka King and Kenny Lucas & Keith Lucas
Minari – Written by Lee Isaac Chung
Promising Young Woman – Written by Emerald Fennell
Sound of Metal – Screenplay by Darius Marder & Abraham Marder; Story by Darius Marder & Derek Cianfrance
The Trial of the Chicago 7 – Written by Aaron Sorkin

Please follow and like us:

No Comments


    Leave a Reply

    Your email address will not be published Required fields are marked *

    You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

    *

    Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

    RSS
    Follow by Email